20.11.2012

 Вже багато років Відень є міжнародним взірцем застосування сучасних технологій сміттєпереробки. Тому що Відень розглядає та використовує сміття як ресурси: як показові проекти в цій галузі можна навести сучасне сміттєсортувальне підприємство KUSSO, інновативні підходи до переробки сміття, технології ефективного використання сміття для виробництва тепла та електроенергії.

Екологічний центр Зіммерінг: енергія із сміття. Частку електроенергії, виробленої з поновлюваних джерел, у Відні планується підвищити до 78 %. Для досягнення цієї мети, серед іншого, у східній частині міста було споруджено екологічний центр Зіммерінг. Тут з віденського сміття, яке виключається з подальшого кругообігу матеріалів, виробляють енергію.

Передумовою є досконала система розподільного збирання сміття: для цього у Відні використовується 385 000 контейнерів для побутового сміття, паперу, скла або органічних відходів, 19 компостних майданчиків та 53 пункти збору проблемних відходів.

Сміттєспалювальний завод Пфаффенау, який був введений в експлуатацію у 2008 році, є високотехнологічною сміттєпереробною установкою світового рівня, гарантуючою екологічну  утилізацію та переробку сміття.  З частини віденського сміття — це приблизно 250 000 тон щорічно — виробляється електроенергія та тепло для опалення близько 75 000 віденських домогосподарств.  За одну годину при температурі не менше 850 градусів Цельсія спалюється 32 тони сміття.

В котлах-утилізаторах тепло продуктів згоряння використовується для отримання насиченої пари. Обладнання відзначається найнижчим рівнем шкідливих викидів: це забезпечується чотирьохступеневою  системою очищення вихідних газів, яка складається з електрофільтру, двохступеневої вологої очистки, фільтру, що містить активоване вугілля та установки очищення вихідних газів від оксидів азоту.

Так само в центрі міста знаходиться сміттєспалювальний завод, який працює на біогазі і щорічно перетворює на екологічну енергію 17 000 тон органічного та побутового  сміття.

У порівнянні із традиційною теплоелектростанцією, установки екологічного центру Зіммерінг продукують на 3000 тон менше викидів двоокису вуглецю.

Відмінне прибирання вулиць. Добре прибрані вулиці підвищують настрій і тому сприяють підвищенню якості життя. Як перший на німецькомовному просторі спеціалізований надавач послуг, муніципальний департамент з утилізації сміття (МА 48) отримав знак «Відмінне прибирання міста». Ця відзнака була вручена німецькою неза­лежною експертною організацією DЕКРА – такою ж як TUV.

Завдяки ініціативі «Чисте місто» забезпечується стала якість прибирання міста. Ініціатива передба­чає більше персоналу, більше кошиків для сміття, ак­тивну громадську роботу і залучення населення для підтримки чистоти громадських місць. Додатково з початку 2008 року діють так звані «Waste Watcher», які мають право виписувати штрафи за порушення у поводженні із сміттям. Заходи швидко забезпечили очевидні покращення чистоти в громадських місцях.

Системи санації та безпеки сміттєзвалищ. Відень також має вирішувати проблему сміттєзва­лищ, залишених попередніми поколіннями. До цього часу були вивчені та зареєстровані в кадастрі забруднених об’єктів близько 250 сміттєзвалищ та сміт­ників.

Для убезпечення цих сміттєзвалищ було розроблено Віденську систему уплотнюючих стінок та камер. Система передбачає огородження звалища  подвійною уплонюючою стіною із вбудованими камерами.

В цих камерах та на території звалища споруджуються захисні колодязі, які забезпечують довгострокове зниження рівня ґрунтових вод, і таким чином перешкоджають проникненню в землю заражених вод.

Інша проблема: під час розконсервації або перене­сення сміттєзвалищ часто виділяються небезпечні гази. Нейтралізація цих газів з інтенсивним запахом, а в найгіршому випадку – вибухонебезпечних – від­бувається за розробленою у Відні технологією «біопустер». Метод такий: через підвідні трубки у надра звалища під тиском в імпульсному режимі подається кисень. Залишкові гази вбираються всмоктуваль­ними трубопроводами і утилізуються біофільтрами.

Якщо санація сміттєзвалищ неможлива, треба що­найменше забезпечити їх безпечність. Але такі сис­теми безпеки звалищ підлягають постійному контролю. Муніципальний департамент з водойм міста Відня (МА 45) контролює стан віденських сміт­тєзвалищ за допомогою дистанційної комп’ютерної системи моніторингу. Незначні ушкодження можуть бути ліквідовані навіть завдяки дистанційному уп­равлінню. Вже було запроваджено систему безпеки або проведено санацію на близько 20 сміттєзвали­щах із загальним бюджетом заходів в розмірі 150 мі­льйонів євро.

У Відні однаково приділяється увага як поперед­женню, так і скороченню, а також утилізації відходів найбільш доцільним шляхом. Метою є скорочення потреби, визначення цінності і використання сміття та відходів.

 

               ! Потужність заводу із сортування пластмасових відходів KUSSO становить 4 тони ПЕТ-пляшок на годину. 99 відсотків чисто пластмасових пляшок, при переробці яких — у порівнянні з новим виробництвом — ощаджується 60% енергії.

               ! За одну годину на заводі Пфаффенау при температурі не менше 850 градусів спалюється 32 тони сміття.

               ! Баланс за три роки: за статистикою “Waste Watcher”: 6338 попереджень, 5742 штрафів по 36 євро кожний, а також 3004 підвищених штрафи, 416 штрафів за неприбирання собачого лайна. Чистота у громадських місцях потребує також і су­ворості.

            ! 11 200 мегават-годин на рік виробляє підприємствоБіогаз Відня”  компосту та харчових відходів. Щорічно у Відні у більш як 70 000 контейнерах та на полігонах накопичується приблизно 100 000 тон органічних відходів, які перероблюються на компост найвищої якості. На компостувальному заводі Лобау щорічно з цих відходів виробляють 40 000 50 000 тон компосту.

 

 

 

За матеріалами видання “Tina Vienna. Urban Technologies & Strategies GmbH”